ENDEFR
předchozí další

Vyhledávání

Aktuality

Cholina

Hanácké muzeum v Cholině

Bouzovská vrchovina

Obec Cholina se řadí mezi typicky hanácké obce s bohatou historií a stále ještě aktivní hanáčtinou místních obyvatel. Obec leží na okraji Hanácké roviny v podhůří zalesněného vrchu Rampach asi 6 km jižně od města Litovle. Starobylé osídlení tohoto kraje dokládají četné archeologické nálezy. V písemných pramenech je poprvé připomínána již roku 1141.

Dominantou obce je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je nejvýznamnější místní památkou. Hodnotným dílem barokního sochařství v Cholině je i pískovcová socha sv. Barbory z roku 1715, která stojí poblíž fary. V katastru obce se nachází i dvě „Svaté vody“, které jsou oblíbeným místem procházek a výletů. Zatímco Svatou vodu za mlýnem připomíná dnes již pouze výklenková kaple a nedávno vybudované odpočinkové místo, tak Svatá voda pod Rampachem má dodnes svoji přidanou hodnotu v podobě studánky s čistou vodou. U studánky nechybí svaté obrázky a posezení, které se podařilo zrekonstruovat díky finanční pomoci Mikroregionu Litovelsko.

Chloubou Choliny je jedinečné vesnické muzeum v budově obecního úřadu, uchovávající cenná svědectví o životě našich předků. Hanácké muzeum bylo otevřeno v roce 1974 a posledních pár let je přístupno od června do září či po telefonické domluvě. Mezi ojedinělé exponáty patří například divadelní opona, která je takovou malou cholinskou Slovanskou epopejí. Prohlédnete si zde ovšem také ukázky krojů, doplněné o sokolské či orelské uniformy, nástroje zemědělců, část sbírek cestovatele Emila Holuba i školní třídu. Zastoupení tu má bohatý dobový domácí inventář, kde nechybí malované truhlice, hrací obrazy, bible ze 16. století či tradiční hanácký svatební koláč.

V Cholině je kromě pamětihodností a zajímavých turistických cílů například i mateřská a základní škola, zdravotní středisko, kulturní dům, obecní knihovna, pobočka Pošty Partner, modernizovaná prodejna COOP, střelnice, hospoda, sokolská zahrada či lovecká chata. Obec rovněž zřizuje Jednotku sboru dobrovolných hasičů. Na životě v obci se aktivně podílí všechny místní spolky a sdružení. Své významné místo tu má také Seniorklub, Národopisný soubor Cholinka i Kroužek šikovných rukou Patlálci.

Současné dění, informace, kontakty, kalendář akcí i fotogalerie jsou dostupné na oficiálním webu obce Cholina: www.obeccholina.cz


Cholina 52
Cholina, 783 22

Telefon:+420 585 348 026
GSM:+420 607 728 697
E-mail:obec@obeccholina.c…obec@obeccholina.cz Kopírovat e-mailovou adresu
Web:www.obeccholina.cz…http://www.obeccholina.cz Kopírovat adresu odkazu
Starosta:Bc. Kamila Navrátilová
IČ:299006
Svatá voda po opravě
Cholina z7
Hanácké muzeum v Cholině
Cholinská madona
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Cholině
Pomník obětem světových válek v Cholině
Sbírka ořezovátek v Cholině
Smírčí kříž v Cholině
Svatá voda u Choliny
Svatá voda u Choliny
Znak obce Cholina
Vrch Rampach a Cholina
Kosdtel Nanebevzetí Panny Marie
Zimní foto
Cholina z4
Cholina z
Svatá voda po opravě
 
 
 
Mikroregion LitovelskoMikroregion Litovelsko, nám. Přemysla Otakara 778, 784 01 Litovel,
tel.: +420 585 153 134, e-mail:mikroregion@mestolitovel.cz
ID datové schránky: 45nvcji

Turistické informační centrumTuristické informační centrum náměstí Přemysla Otakara 762 Litovel, 784 01
Tel.: +420 585 150 221, +420 721 269 146, e-mail:tic@litovel.eu, www.tic.litovel.eu
MMR ČRProjekt spolufinancován Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
load