Litovelské Pomoraví
Velkou část Smetanových sadů, parku přiléhajícímu k centru města, zaujímají dva rybníky. Uničovský, který dřív nesl název Český a Olomoucký, dřív Německý. Stáří rybníků je podstatně vyšší než parku. Byly založeny pravděpodobně již ve 14. století při vzniku města a přispívaly ke zvýšení obranyschopnosti města proti útokům nepřátelských vojsk. Z vybraného materiálu (rybníků) byly zřízeny ochranné valy kolem města. Rybníky s pěknými ostrůvky byly lemovány smutečními vrbami, "hanáckymi to palmami".
Konečnou podobu získal park v r. 1925, kdy byly doplněny další stavby, z nichž se dodnes dochovaly jen altánek a pomník prvního českého litovelského starosty Vácslava Sochy z roku 1932.
Skladba dřevin parku respektuje klimatické a ekologické poměry zdejšího regionu. Převažují domácí dřeviny jako lípa malolistá, javor klen nebo buk lesní. Funkci břehových porostů kolem rybníků plní olše lepkavá a vrba bílá. Nechybějí zde ani dřeviny, které nepocházejí ze střední Evropy, např. jírovec obecný - maďal, liliovník tulipánokvětý či platan javorolistý.
Z dobového tisku:
Budova (Gymnázium Jana Opletala) stojí na úplně volném prostranství obklopena kolkolem zelení a vodou. Hlavní fronta jest obrácena k západu. Před ní jest ozdobný park vzácných dřevin a nádherných konifer. Za ním jest 5 m široká promenáda oddělená od rybníka Uničovského 2 širokým pruhem, trávou osetým a zeleným plotem osázeným. K jmenovanému rybníku vedou široké schody, dar od radního p. J. Zdráhala. Sloužiti mají jednak za vstup ke kluzišti, jedna za přístaviště loděk. Na jižním křídle přiléhá k budově nově vysázené stromořadí kulovitých jasanův a za ním jest krásná stará kaštanová alej. Na severní straně jest lesní městská školka, na jižní botanická zahrada. rozsáhlé hřiště a zahrada ředitelova. Všechny sady a zahrady zřízeny jednak prostředky soukromými, jednak dary..."
Vedle gynuázia stojí budova sokolovny z r. 1935. K sokolovně patříval také dřevěný pavilonek u Uničovského rybníka. Byl zakoupen z pražské národopisné výstavvy koncem 19,. století a dlouhá léta sloužil jako ohřívárna při kluzišti na tomto rybníku. Roku 1925 se uskutečnila Jubilejní živnostensko-průmyslová výstava. U Husova sboru byla postavena vstupní brána, v sadech hudební pavilon. Hudební pavilon sloužil dlouho při promenádních koncertech a byl zbourán až v r. 1982.