ENDEFR
předchozí další

Vyhledávání

Aktuality

Střeň

Kaplička a památník

Litovelské Pomoraví

Přímo v srdci Litovelského Pomoraví, obklopena lužními lesy, leží obec Střeň. Samotné jméno Střeň má dle názorů jazykovědců dvojí původ. Buď se jedná o místo ležící na hlavním z řady vodních toků nebo o lokalitu porostlou rákosím. Obojí ukazuje, jak velký význam měla od nepaměti pro obyvatele Střeně řeka Morava.

Pokud si chcete udělat zastávku při projížďce rovinatým Litovelským Pomoravím, Střeň je ideálním místem. V obci je možnost občerstvení, děti si mohou protáhnout tělo na hřišti. Můžete využít areál za obecním úřadem s hřištěm a s možností k posezení (dětské hřiště, workout a lanovka, tenisový kurt, stolní tenis). V přízemní části obecního úřadu je provozováno pohostinství.

Střeň může být i dobrým výchozím či cílovým bodem pro turisty a zejména cykloturisty. V obci je vlaková zastávka, takže si můžete zkrátit cestu a s kolem se přiblížit ke trase Moravské stezky a vyrazit na delší výlet třeba do Zábřehu, Mohelnice, Loštic či Litovle. V obci jsou také záchytná parkoviště u nádraží, u obecního úřadu nebo u obchodu na návsi. Odstavíte automobil a můžete strávit příjemné chvíle na procházce či vyjížďce lužními lesy Litovelského Pomoraví. Nejkrásnější roční období pro výlet do Střeně a okolí je nepochybně jaro, kdy jsou lesy poseté sněženkami, bledulemi, petrklíči, sasankami, orsejemi, medvědím česnekem a dalšími rostlinami. Okolí Střeně je také významnou lokalitou bohatou na různé druhy ptactva a dalších živočichů.

I v samotné obci najdete zajímavá místa, která připomínají bohatou historii. V katastru Střeně byla dokonce nalezena jediná, ale o to víc vzácná archeologická památka – bronzová sekyrka z mohylové kultury ze šestého století př. n. l.. První písemný pramen o obci je datován rokem 1249. Poněkud mladší památkou je kaple sv. Jiří z roku 1718, která prošla zásadní opravou a v roce 1992 byla nově vysvěcena. Další drobné památky jsou rozesety v okolí (kříže u Navrátilového a Hradilového, Boží muka, pomník obětem válek a Památník osvobození Rudou armádou). Střeň má díky blízkosti řeky Moravy také několik hanácky pojmenovaných mostů: Hrobé most (mezi Stření a Lhotou), Bláznivské most (dnes už téměř zaniklý, zachovaly se spíše zbytky na lesní cestě ze Střeně do Březové), O bílech slópku (mostek přes hrázní příkop na rozhraní pole a lesa v směru na Štěpánov).

Specialitou Střeně je pěstování vinné révy na obecní vinici (u cesty směrem na Štěpánov), kde se každoročně konají setkání při jarním řezu révy a při vinobraní. Při průjezdu vesnicí si nejde nevšimnout bohaté květinové výzdoby a upravené zeleně. Obec dlouhodobě pořádá soutěž Krásnější Střeň, kdy se snaží podporovat a motivovat občany, kteří přispívají k jejímu zkrášlení.

Střeň 19
Střeň, 783 32

Telefon:+420 585 386 835
GSM:+420 723 766 522
E-mail:obec@stren.cz…obec@stren.cz Kopírovat e-mailovou adresu
Web:www.stren.cz…http://www.stren.cz Kopírovat adresu odkazu
Starosta:Mgr. Jiří Nevima, PhD
IČ:47997265
Zimní foto
Památník a kaple ve Střeni
Kaple sv. Jiří ve Střeni
Dřevěný kříž ve Střeni
Pomník obětem světových válek ve Střeni
Pomník obětem světových válek ve Střeni
Znak obce Střeň
 
 
 
Mikroregion LitovelskoMikroregion Litovelsko, nám. Přemysla Otakara 778, 784 01 Litovel,
tel.: +420 585 153 134, e-mail:mikroregion@mestolitovel.cz
ID datové schránky: 45nvcji

Turistické informační centrumTuristické informační centrum náměstí Přemysla Otakara 762 Litovel, 784 01
Tel.: +420 585 150 221, +420 721 269 146, e-mail:tic@litovel.eu, www.tic.litovel.eu
MMR ČRProjekt spolufinancován Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
load