ENDEFR
předchozí další

Vyhledávání

Aktuality

Červenka

Znak obce Červenka

Litovelské Pomoraví

Vynikající spojení vlakem

Obec známá zejména díky dvěma atributům: významnému železničnímu uzlu a hanácké lidové architektuře leží v severní části olomouckého okresu, na silnici z Litovle do Uničova, na levém břehu potoka Čerlinky, který se vlévá do Moravy. Nadmořská výška obce je 236 m, založena byla v roce 1287 a v současné době ji tvoří 389 objektů pro bydlení.

Obec Červenka má k 1.1.2012 1448 obyvatel. Červenka sousedí na východě se Třemi Dvory, na jihu s Litovlí, na severu se Střelicemi, Renotami a Dětřichovem a na západě je chráněna lesem Doubravou. Geomorfologicky leží Červenka na rozhraní dvou celků: Hornomoravského úvalu a Středomoravské nivy. Území bylo původně zalesněno, převážně listnaté lesy však byly vyklučeny a přeměněny na pole. Podnebí je tu jako na celém Litovelsku charakteristické přechodem mezi vnitrozemským a přímořským typem a Červenka je zajímavá tím, že žně tu bývají o týden dříve než na ostatní Hané.

Příroda v okolí je rozmanitá, les Doubrava patří do CHKO Litovelské Pomoraví, jehož část zasahuje i do katastru obce, což nám napoví hodně o tom, že na své si tu přijdou nejen opravdoví znalci fauny a flóry, ale všichni milovníci přírody a krásna vůbec. Z nepřeberných druhů rostlin zmiňme zde nejčastěji zastoupené stromy: dub, buk, habr, borovici a smrk (jižně od obce se nachází strom pro svoji symbolickou monumentálnost zvaný „král dub“), z květin pak sněženku, prvosenku, orsej a sasanku, dokonce se tu vyskytuje i vzácný kosatec žlutý, z živočichů jmenujme zajíce, lasice, nejrůznější obojživelníky, hmyz, ryby a žáby…ale okolní lesy jsou také plné hub, takže mykologům a kulinářům napovídáme, že tu můžou najít lišku, všechny druhy hřibů, kozáky, klouzky, žampiony i ryzce.

Historických památek je zde několik. Jednou z nich je kaple sv. Pavlíny z roku 1789. V obci stojí taktéž kostel sv. Alfonse a sýpka ve Svatoplukově ulici u čp. 8, která je součástí statku z nepálených cihel krytého sedlovou střechou. Stavba je součástí lidové architektury 19. století.

Tradice v Července reprezentují hody, pravidelně zde probíhá ještě jedna náboženská slavnost ke cti Panny Marie. V současné době se realizuje tradice tanečních večerů v prostorách místní sokolovny. Sportovní tradici mají vzájemná fotbalová utkání hasičů a fotbalistů, kteří soutěží o pohár starosty.
 

Svatoplukova 16
Červenka, 784 01

Telefon:+420 585 342 166
GSM:+420 724 178 499
E-mail:starosta@obeccerve…starosta@obeccervenka.cz Kopírovat e-mailovou adresu
Web:www.obeccervenka.c…http://www.obeccervenka.cz Kopírovat adresu odkazu
Starosta:Ing. Vladimír Navrátil
IČ:635740
Kostel sv. Alfonse v Července
Zimní foto
Bývalý klášter v Července
Bývalý klášter v Července
Bývalý klášter v Července
Kaple sv. Pavlíny v Července
Mariánský sloup po opravě
Mariánský sloup po opravě
Mariánský sloup před opravou
Nádraží Červenka
Pomník padlým ve světových válkách v Července
 
 
 
Mikroregion LitovelskoMikroregion Litovelsko, nám. Přemysla Otakara 778, 784 01 Litovel,
tel.: +420 585 153 134, e-mail:mikroregion@mestolitovel.cz
ID datové schránky: 45nvcji

Turistické informační centrumTuristické informační centrum náměstí Přemysla Otakara 762 Litovel, 784 01
Tel.: +420 585 150 221, +420 721 269 146, e-mail:tic@litovel.eu, www.tic.litovel.eu
MMR ČRProjekt spolufinancován Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
load