ENDEFR
předchozí další

Vyhledávání

Aktuality

Náměšť na Hané

Zámek Náměšť na Hané

Haná

V zámku a v podzámčí

Náměšť na Hané je vzhledné městečko ležící v půvabné krajině, kde se hanácká rovina začíná vlnit a zdvihat prvními kopci Drahanské vysočiny. Nadmořská výška Náměště je 247 m a najdeme v ní celých 441 domů. Je to historicky, kulturně i architektonicky atraktivní město dobře známé např. tradičním folkovým festivalem Zahrada.

Ozdobou města je zámek, charakteristický přepracovanými francouzskými vzory, zesílenými vlivem moravského baroka, obklopen kruhovým parkem s mnoha velkolepými stromy. Zámek se kromě jiného pyšní rozsáhlou sbírkou slavnostních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů.

Na začátku 19. století byla dotvořena dominanta Náměště, když poblíž Horního zámku a kaple Nejsvětější Trojice vznikl dřevěný větrný mlýn. Méně známou, ale velmi zajímavou památkou v Náměšti je zřícenina starého hradu na pahorku nad říčkou Šumicí – jsou to zbytky středověkého strážného hradu, který se v roce 1317 připomíná jako tvrz, pobořená za husitských válek. Při poznávání Náměště bychom kromě poznávání kulturních památek rozhodně neměli vynechat procházku krásným parkem Terezského údolí.

Krajina byla hustě osídlena již od pravěku a z téměř každého pravěkého období (starší, mladší, pozdní doba kamenná, doba bronzová i železná) se zde našly zbytky pobytu pravěkých lidí. Nejdůležitější pravěká lokalita neleží přímo ve vesnici, ale na kopci Rmíz vypínajícím se nad Terezským (Laškovským) údolím. Je to eneolitické výšinné sídliště lidu kultury nálevkovitých pohárů a jedná se o jedno z nejvýznamnějších výšinných sídlišť pozdní doby kamenné ve střední Evropě. Další pozoruhodnou pravěkou lokalitou, dnes bohužel zčásti zastavěnou, je trať Valník, která zachycuje přítomnost prvních Slovanů z doby začátku 6. století.

Dnes je Náměšť historicky, kulturně i architektonicky velmi atraktivním městečkem. Po celý rok zde probíhají nejrůznější akce, které zabaví děti i dospělé, sportovce i milovníky hudby, estéty, znalce přírody i veškeré zvědavce. Nejznámější akcí je bezesporu každoroční folkový festival Zahrada.

Z Náměště na Hané od Olomouce je asi 15 km (směr Konice), vzdálenost od Prostějova je asi 16 km (směr Litovel) a od Litovle asi 13 km. Parkoviště pro osobní automobily je před zámkem ve vzdálenosti asi 50 m. Autobusy staví v obci u nákupního střediska (asi 300 m). Přes Náměšť vedou dvě cyklostezky - č.6033 (Mladeč – Čechy pod Kosířem) a č.6025 (Olomouc – Bouzov). Zámek a zbytky hradu jsou dostupné po červené a žluté turistické značce z obce.

 

nám. T. G. Masaryka 100
Náměšť na Hané, 783 44

Telefon:+420 585 757 812
GSM:+420 607 555 746
E-mail:podatelna@namestna…podatelna@namestnahane.cz Kopírovat e-mailovou adresu
Web:www.namestnahane.c…http://www.namestnahane.cz Kopírovat adresu odkazu
Starosta:Mgr. Marta Husičková
IČ:299260
Zimní foto
Dolní zámek v Náměšti na Hané
Zámek v Náměšti na Hané
Památník obětem světových válek v Náměšti na Hané
Náměšť na Hané
Zámek Náměšť na Hané
Park zámku Náměšť na Hané
Dolní zámek v Náměšti na Hané v zimě
Znak městyse Náměšť na Hané
 
 
 
Mikroregion LitovelskoMikroregion Litovelsko, nám. Přemysla Otakara 778, 784 01 Litovel,
tel.: +420 585 153 134, e-mail:mikroregion@mestolitovel.cz
ID datové schránky: 45nvcji

Turistické informační centrumTuristické informační centrum náměstí Přemysla Otakara 762 Litovel, 784 01
Tel.: +420 585 150 221, +420 721 269 146, e-mail:tic@litovel.eu, www.tic.litovel.eu
MMR ČRProjekt spolufinancován Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
load