ENDEFR
předchozí další

Vyhledávání

Aktuality

Svatá voda u Cakova

Haná

Skrytá před zvědavými zraky

Studánka Svatá voda u Cakova byla v minulosti před náhodnými poutníky zcela ukrytá. Až v poslední době byla kolem studánky vyznačena naučná stezka Elišky z Kunštátu, která turistu k pramenu vody zavede. Ale právě proto, že byla tak ukrytá před světem, zachovala si dodnes krásný, ničím nenarušený vzhled. O studánku s láskou po mnoho desetiletí pečuje rodina z přiléhající samoty se stejným názvem jako studánka – Svatá voda.

V malém údolíčku stojí kaplička nebo spíš boží muka, ve které je umístěná asi 1 m vysoká socha Panny Marie a kopie sošky Pražského jezulátka. Pramen vody vytéká před kapličkou a je chráněn dřevěným poklopem. Lavičky okolo kapličky naznačují, že se zde konají  pobožnosti.  Přibližně v polovině srpna vyjdou poutníci z Náměště na Hané a dalších obcí, aby se u Svaté vody zúčastnili mše svaté.

Půvab neztrácí Svatá voda u Cakova nikdy, v žádném ročním období. Bývá tam ticho a pořádek a lavičky vybízejí k rozjímání i v době, kdy se zde mše svatá nekoná. Atmosféru umocňuje galerie obrazů místního malíře Františka Stratila, která je rozmístěna po okolních stromech. 


Ačkoliv je místo kolem svaté vody pečlivě udržováno, i tady je nutná malá oprava. Mikroregion Litovelsko přispěje v roce 2015 na opravu střechy kapličky. Aby Svatá voda mohla přinášet útěchu, zdraví a radost lidem ještě po mnoho desetiletí.


Kudy ke Svaté vodě u Cakova? V Nových Dvorech (Náměšť na Hané) polní cestou do otevřené přírody a pak doprava k samotě Svatá voda.


Cakov svatá v
DSC 8883
Cakov Svatá voda Senice
DSC 8885
P1080692
P1080694
Směrovka
Galerie na stromech
 
 
 
Mikroregion LitovelskoMikroregion Litovelsko, nám. Přemysla Otakara 778, 784 01 Litovel,
tel.: +420 585 153 134, e-mail:mikroregion@mestolitovel.cz
ID datové schránky: 45nvcji

Turistické informační centrumTuristické informační centrum náměstí Přemysla Otakara 762 Litovel, 784 01
Tel.: +420 585 150 221, +420 721 269 146, e-mail:tic@litovel.eu, www.tic.litovel.eu
MMR ČRProjekt spolufinancován Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
load