ENDEFR
předchozí další

Vyhledávání

Aktuality

Bílá Lhota

Arboretum v Bílé Lhotě

Bouzovská vrchovina

Vzácné stromy a keře

Obec Bílá Lhota leží v bráně tvořené výběžkem Zábřežské pahorkatiny od jihozápadu a Nízkého Jeseníku od severu, v místech, kde do Hornomoravského úvalu vstupuje od západu řeka Morava, v nadmořské výšce 278 m. 

K Bílé Lhotě je přidruženo dalších sedm obcí: **Červená Lhota, Řimice, Hrabí, Měník, Pateřín, Hradečná a Nové Mlýny**. Okolí obcí bylo vždy významné zemědělskou činností obyvatel, zejména pěstováním obilnin, známé byly kamenné a vápencové lomy. Bílá Lhota **leží v blízkosti nejatraktivnějších částí Litovelska** – hradu Bouzova, Javoříčských a Mladečských jeskyní a z vrcholu svahu, ve kterém je postavena, je krásný výhled na kostel v sousední obci Měrotíně i po širokém koloritu krajiny.

Obec Bílá Lhota leží v bráně tvořené výběžkem Zábřežské pahorkatiny od jihozápadu a Nízkého Jeseníku od severu, v místech, kde do Hornomoravského úvalu vstupuje od západu řeka Morava, v nadmořské výšce 278 m. K Bílé Lhotě je přidruženo dalších sedm obcí: **Červená Lhota, Řimice, Hrabí, Měník, Pateřín, Hradečná a Nové Mlýny**. Okolí obcí bylo vždy významné zemědělskou činností obyvatel, zejména pěstováním obilnin, známé byly kamenné a vápencové lomy. Bílá Lhota **leží v blízkosti nejatraktivnějších částí Litovelska** – hradu Bouzova, Javoříčských a Mladečských jeskyní a z vrcholu svahu, ve kterém je postavena, je krásný výhled na kostel v sousední obci Měrotíně i po širokém koloritu krajiny.

Největším lákadlem v obci je zajisté Arboretum, které k poznávání a potěše nabízí sbírku 500 druhů bylin a dřevin. Kolorit okolní krajiny dokresluje kaple sv. Cyrila a Metoděje stojící nedaleko Měníka, několik zajímavých historických soch se nalézá na hřbitově. Z cílů v přidružených obcích se vyjímá pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích, les Doubrava a vodní elektrárna u Nových Mlýnů.

Dnes má Bílá Lhota 49 domů a kultura zde je spíše komornějšího rázu, v zimě se můžeme těšit plesovou sezónou, v létě je pro děti připraven tradiční Pochod pohádkovým lesem v Řimicích.

Počátek existence samotné obce Bílá Lhota se datuje do roku 1356. Osídlena byla z kolonizačního střediska Mohelnice. Okolí Bílé Lhoty vždy bylo významné zemědělskou činností obyvatel, zejména pěstováním obilnin, známé byly kamenné a vápencové lomy. Průmysl v oblasti kolem Bílé Lhoty se soustřeďuje do oblasti dřevovýroby, živočišné výroby, kovovýroby a výroby pracovních oděvů. Celé území má velmi vhodné klimatické podmínky pro rozvoj agroturistiky či zřízení klimatických lázní nebo sezónních rekreačních středisek formou menších rodinných penziónů vhodných pro pobyt rodin s dětmi.

Dopravit se do Bílé Lhoty je možno autobusem, linkou Litovel-Bouzov či Litovel-Loštice-Mohelnice nebo Hradečná –Mohelnice. Druhá možnost je vlakové spojení Mohelnice-Zábřeh na Moravě – Olomouc.

Bílá Lhota 1
Bílá Lhota, 783 21

Telefon:+420 585 340 078
GSM:+420 724 184 368
E-mail:obec@bilalhota.cz…obec@bilalhota.cz Kopírovat e-mailovou adresu
Web:www.bilalhota.cz…http://www.bilalhota.cz Kopírovat adresu odkazu
Starosta:Jan Balcárek
IČ:298662
Zimní foto
Arboretum Bílá Lhota
Pamětní deska obětem světových válek v Bílé Lhotě
Pomník obětem světových válek v Bílé Lhotě
Arboretum v Bílé Lhotě
Kamenné sochy v Bílé Lhotě
Arboretum Bílá Lhota
Pomník obětem světových válek v Červené Lhotě
Arboretum Bílá Lhota
Zámeček v Bílé Lhotě
Vodní elektrárna v Nových Mlýnech
Arboretum Bílá Lhota
Pomník obětem světových válek v Hrabí
Chrám sv. Ludmily v Řimicích
Vodní elektrárna v Nových Mlýnech
Pomník obětem světových válek v Pateříně
Pomník obětem světových válek v Hradečné
Pomník obětem světových válek v Řimicích
Znak obce Bílá Lhota
 
 
 
Mikroregion LitovelskoMikroregion Litovelsko, nám. Přemysla Otakara 778, 784 01 Litovel,
tel.: +420 585 153 134, e-mail:mikroregion@mestolitovel.cz
ID datové schránky: 45nvcji

Turistické informační centrumTuristické informační centrum náměstí Přemysla Otakara 762 Litovel, 784 01
Tel.: +420 585 150 221, +420 721 269 146, e-mail:tic@litovel.eu, www.tic.litovel.eu
MMR ČRProjekt spolufinancován Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
load